Manuální lymfo drenáž

Manuální lymfo drenáž:

Lymfo drenáž, nebo také lymfatická masáž je druh masáže založený na předpokladu, že tato technika podporuje přirozený odtok lymfy, která odvádí odpadní látky z tkání zpět k srdci. Má se tedy jednat o prostředek detoxikace

Lymfatický systém je závislý na vnitřních kontrakcích hladkých svalových buněk ve stěnách lymfatických cév (peristaltika) a pohybu kosterních svalů, které pohánějí lymfu cévami do lymfatických uzlin a poté do lymfatických kanálků, které vracejí lymfu do kardiovaskulárního systému. Manuální lymfo drenáž využívá ke stimulaci toku lymfy určitý tlak (méně než 4 kPa) a rytmických krouživých pohybů.

 

Průkopníky manuální lymfo drenáže byli dánští doktoři Emil Vodder a Estrid Vodderová ve 30. letech 20. století, a to pro léčbu chronického zánětu vedlejších nosních dutin a dalších poruch imunity. Při práci na Francouzské Riviéře, kde léčili pacienty s chronickým nachlazením, si Vodderovi všimli, že tito pacienti mají zduřelé lymfatické uzliny. V roce 1932, v době, kdy byl lymfatický systém málo známý, začali vyvíjet systém lehkých, rytmických pohybů rukou v naději, že tím podpoří pohyb lymfy. V roce 1936 představili tuto techniku v Paříži ve Francii a po druhé světové válce se vrátili do Kodaně, aby naučili používat tuto terapii další lékaře.

Zdroj: Wikipedie 

 

Indikace pro manuální lymfo drenáž:

 1. Lymfedém: Manuální lymfo drenáž je často indikována pro osoby trpící lymfedémem, což je stav charakterizovaný abnormálním hromaděním lymfy v tkáních, často v končetinách.
 2. Po operaci: Po chirurgických zákrocích, zejména po odstranění lymfatických uzlin, může být lymfo drenáž indikována k prevenci nebo léčbě lymfedému.
 3. Po úrazech: Manuální lymfo drenáž může pomoci při hojení ran a otoků po úrazech nebo operacích.
 4. Problematika spojená s lymfatickým systémem: To může zahrnovat chronický edém, syndrom otoku nebo další lymfatické poruchy.
 5. Celkový detoxikační efekt: Někteří lidé vyhledávají lymfo drenáž pro podporu celkového detoxikačního procesu v těle.
 6. Stimulace imunitního systému: Lymfo drenáž může stimulovat imunitní systém tím, že odstraňuje odpadní produkty a toxiny z těla.

 

Kontraindikace pro manuální lymfo drenáž:

 1. Akutní infekce: Pokud má klient akutní infekci, jako je horečka nebo infekce kůže, měla by být lymfo drenáž odložena, protože může zvýšit riziko šíření infekce.
 2. Akutní zánět: Lymfo drenáž by neměla být prováděna na oblastech s akutním zánětem, jako jsou popáleniny, vředy nebo zánětlivé reakce.
 3. Srdcové problémy: Osoby s vážnými srdečními problémy by měly konzultovat s lékařem před lymfo drenáží, protože může mít vliv na srdeční činnost.
 4. Trombóza: Klienti s historií trombózy nebo aktuálním rizikem trombózy by měli konzultovat s lékařem před lymfo drenáží.
 5. Karcinom: Lymfo drenáž by měla být prováděna s opatrností u klientů s diagnostikovaným karcinomem nebo historií rakoviny a pouze po konzultaci s onkologem.
 6. Akutní onemocnění štítné žlázy: V případě akutního onemocnění štítné žlázy by měla být lymfo drenáž prováděna opatrně a pod dohledem lékaře.
 7. Alergie na používané prostředky: Pokud má klient alergii na použité oleje nebo aromaterapeutické látky, měl by o tom informovat maséra před masáží.
 8. Těhotenství: Lymfo drenáž během těhotenství by měla být prováděna opatrně a pouze specializovanými maséry se zkušenostmi v tomto oboru.

Podobně jako u klasické masáže, je důležité, aby masér provádějící lymfo drenáž měl před zahájením terapie informace o zdravotním stavu klienta a aby se zabránilo rizikům. Kontraindikace mohou být individuální a měly by být brány v úvahu při plánování.