Masáž pro těhotné (Těhotenská masáž)

Masáž pro těhotné (Těhotenská masáž):

Těhotenská masáž je jednou z metod navození pocitu úlevy a pohody jak pro nastávající matku, tak i pro nenarozené miminko. Masáže probíhají vleže na boku, popřípadě vsedě a lze je provádět od II. trimestru těhotenství. 

Těhotenská masáž napomáhá překonávat únavu a napětí, zároveň prokrvuje tkáně, redukuje otoky či snižuje krevní tlak. Může napomoci zmírnění bolesti kloubů a dolní části zad. Zvyšují krevní cirkulaci, mají pozitivní vliv na kvalitu spánku.

Masáže provádí pouze certifikovaný masér, kterým může být fyzioterapeut, aromaterapeut, masér, porodní asistentka nebo také dula. Pokud těhotnou ženu trápí větší bolesti zad, je lepší, aby se obrátila na zkušeného fyzioterapeuta.

Od čtvrtého měsíce těhotenství se těhotenská masáže provádí na boku. Při masáži v poloze na zádech může docházet k utlačování vena cava inferior dělohou a tím se přeruší dodávka kyslíku rostoucímu plodu. Masáže mohou být prováděny i v poloze vsedě. Poloha se určuje dle druhu masáže.

Zdroj: Wikiskripta

Kontraindikace pro těhotenskou masáž:
Těhotenské masáže se nepraktikují v I. trimestru těhotenství. Pokud žena prožívá rizikové těhotenství, měla by se o masáži poradit s lékařem či porodní asistentkou. Masáže se také nedoporučuje provádět při horečce, infekčních onemocněních, průjmu nebo pokud žena trpí kožními problémy.