O handicapu – technologie.

Technologie a pomůcky, bez kterých to nejde.

Technologie nám nehorázně usnadňují život. Díky nim můžeme pracovat, nakupovat, bavit se, pracovat na počítači a telefonu. Díky technologiím můžeme dělat téměř vše, co mohou dělat zdraví lidé. V této kapitole si povíme něco málo o technologiích, které nám usnadňují život.

Vysílač VPN signálu:
Tuto pomůcku musím zmínit jako první, protože ji používám dnes a denně. VPN může být zabudován v bílé holi, nebo ve formě krabičky, třeba na krk nebo klíče. Na krabičce je 6 tlačítek. Každé tlačítko má jinou funkci. Jak to vlastně funguje? Stojím na zastávce a slyším, že přijíždí autobus. Zmáčknu příslušné tlačítko, VPN vyšle signál do autobusu, kde ho zachytí VPN přijímač. Po zachycení signálu se spustí v autobusu hláška. Linka 193, směr nádraží Vršovice. Dávám to jako příklad. Funguje to v metru, autobuse, na úřadě a v některých budovách.

Screen Reader, nebo-li odečítač obrazovky, nebo taktéž čtečka.
Díky čtečce mohu používat počítač a mobilní telefon. Čtečka mi totiž syntetickým hlasem říká, co se děje na monitoru, co píšu a co dělám a mnoho dalšího. Bez čtečky jsem nahraný. S ní mohu dělat vše co vidící člověk.

Mobilní telefon a hromada aplikací:
Svůj mobil už nedávám z ruky. Jsem na něm už trochu závislý. Pozor! Tou závislostí nemám na mysli sociální sítě, tiktok a další zbytečnosti. Já jsem závislý na aplikacích, které tam mám nainstalované. Tak třeba. Keš reader rozpoznává bankovky. Taptap see rozpoznává to na co míříte fotoaparátem. Be my eyes. Bombová apka, která vás spojí s dobrovolníky, kteří vám můžou pomoci s věcmi, které nevidomí dělat nemůže. Rozpoznat barvy, přečíst nápis, rozpoznat oblečení, potraviny a spoustu dalšího. Těch aplikací je spousta. Uvedl jsem tu jen pár pro příklad.