O handicapu – vodící pes.

Co dělat, když potkáte vodícího psa?
Tento krátký manuál vás v pár jednoduchých bodech seznámí s tím, co dělat a nedělat při setkání s vodícím psem. Tyto jednoduché body vám vysvětlí, proč se vodící pes nesmí hladit, krmit a všelijak na něj reagovat.

Hlazení:
Vodící pes tu není pro vás. Je tu jen pro jeho majitele, které mu pomáhá a usnadňuje život. Nepovoleným hlazením psa rozptylujete a on se přestane soustředit. Psa si pohlaďte jen tehdy, kdy vám to jeho majitel dovolí.

Krmení.
Vodícího psa nikdy a za žádnou cenu nekrmte. Chcete-li ho něčím obdarovat, tak ten pamlsek dejte jeho majiteli. Ten mu ho dá podle jeho uvážení. Nedovoleným krmením podrýváte autoritu majitele, kazíte výcvik a rozzlobíte jeho páníčka. Nekrmte vodící psy.

Mluvení. .
Nikdy a za žádnou cenu na vodícího psa nemluvte. Pokud si chcete popovídat, tak raději hovořte s majitelem. Mluvením na psa kazíte jeho soustředěnost a rozptylujete ho. Hlášky jako ty jsi ale krásný pejsek, toho psa sice těší ale pak se nesoustředí. Vždy se bavte s jeho majitelem.

Reagování.
Na vodícího psa nikdy nemlaskejte. Ten pes k vám stejně nepůjde, a akorát tím naštvete jeho majitele. Nikdy ho k sobě nijak nelákejte. Ten majitel možná nevidí, ale on to i tak zjistí a pak bude zle. Stane-li se, že vám majitel povolí si psa pohladit, tak musíte počkat. Musíte počkat než mu dá volno. Nikdy nevolejte na vodícího psa, i když je na volno a zrovna nevodí. Vždy nejprve komunikujte s majitelem psa. Nikdy ale na toho člověka nesahejte, a raději na něj promluvte.

Ať jsem venku, nebo v domě, vodící pes není pro mě. Mohlo by mu vadit, když ho budu hladit. Vodící pes pomáhá, to je vážně prima. Pomohu mu jenom tím, že si ho nebudu všímat.